Projekt DigiSocCirc ima za cilj podržati, optimizirati i ubrzati aktivnu ulogu društvenih kružnih poduzeća u digitalnoj eri, povećavajući njihov društveni i ekološki utjecaj. Partneri na projektu zajednički će raspravljati o glavnim trendovima, prijetnjama i prilikama, s ciljem identificiranja potreba za obukom koja povećava vještine i zapošljivost u sektoru. Razvit će se planovi za kružna i društvena poduzeća kako bi se prihvatili digitalni alati, omogućila obuka u digitalnim vještinama i povećao njihov učinak. Projekt stavlja snažan naglasak na poticanje uključivosti i pravednosti dvostruke zelene i digitalne tranzicije.
Rezultati projekta
- Studije slučaja o skupovima vještina i društvenom utjecaju #01 – digitalni i društveni trendovi u operacijama ponovne upotrebe
- Izvješće o nalazima i evaluaciji #01. Digitalni i društveni trendovi u operacijama ponovne upotrebe
- Studije slučaja o skupovima vještina i društvenom utjecaju #02 – digitalni i društveni trendovi u uslugama usmjerenim na korisnike
- Izvješće o nalazima i evaluaciji #02. Digitalni i društveni trendovi u uslugama usmjerenim na korisnike
Partneri konzorcija projekta
Ateliere Fara Frontiere (AFF, Rumunjska)
Humana Nova (Hrvatska)
Branchevereniging Kringloop Nederland (BKN, Nizozemska)
Re-Use Deutschland (Njemačka)
Kierrätyskeskus (Finska)
Asociación Española de Recuperadores de Economía Social y Solidaria (AERESS, Španjolska)
ENVIE (Francuska)
POVEZANE VIJESTI:
27.11.2023. Uzbudljivi update od DigiSocCirc projekta!
15 i 16. studenog konzorcij projekta DigiSocCirc okupio se u San Sebastianu (Španjolska) na svom prvom osobnom sastanku! Tijekom naše interaktivne radionice istražili smo raskrižje društvenih poduzeća i digitalnog krajolika u kružnom gospodarstvu kroz zajedničko istraživanje.
Tijekom naših razgovora, partneri su se bavili najnovijim digitalnim i društvenim trendovima u digitalizaciji operacija ponovne upotrebe kao što su sortiranje, prikupljanje, logistika i sljedivost. Naglasili su da je prekogranični rad ključan za uspjeh te da bi društvena poduzeća trebala prednjačiti u digitalizaciji operacija ponovne upotrebe. Neki od ključnih naglasaka njihove rasprave su:
- Definiranje trenutnog stanja operacija ponovne upotrebe unutar našeg konzorcija.
- Istraživanje najnovijih digitalnih i društvenih trendova u operacijama ponovne upotrebe.
- Identificiranje ključnih izazova i prilika u digitalizaciji postupaka ponovne uporabe.
- Prikupljanje najboljih praksi i priča o uspjehu u digitalizaciji aktivnosti društvenog poduzeća.
Iako su nove tehnologije ključne za tranziciju, ne smijemo zaboraviti društvenu stranu! Ključno je osnažiti pojedince vještinama i kompetencijama kako bi napredovali u okruženju prilagođenom njihovim potrebama i potencijalima.
Zahvalni smo na financiranju programa Europskog socijalnog fonda Plus (ESF+) koji je sve omogućio.
Pratite nas za više novosti dok nastavljamo preoblikovati digitalni krajolik!
24.01.2024. Osnaživanje društvenih poduzeća kroz digitalizaciju!
Digitalizacija nije samo trend; to je promjena pravila za društvena poduzeća u operacijama ponovne upotrebe. Ova ključna prilika nudi poboljšanu učinkovitost, relevantnost i vidljivost, vitalnu za promicanje kružnog gospodarstva i društvene uključenosti.
- Premošćivanje vještina za uključivanje: Društvena poduzeća osnažuju ranjive skupine relevantnim vještinama, uključujući digitalne, za prijelaz na glavno tržište rada.
- Uključivo digitalno osposobljavanje: dostupno i prilagodljivo digitalno osposobljavanje za različite pozadine osigurava dobro zaokružen skup vještina.
- Ravnoteža: Društvena poduzeća nalaze ravnotežu između digitalne automatizacije i očuvanja fizičkih poslova kako bi stvorila lokalna, uključiva radna mjesta u kružnom gospodarstvu.
Da biste saznali više o digitalnim i društvenim trendovima u operacijama ponovne upotrebe društvenih poduzeća, istražite naše izvješće o nalazima na web stranici RREUSE.
Istraživanje je provedeno u sklopu projekta DigiSocCirc, financiranog iz programa Europskog socijalnog fonda Plus (ESF+) Europske unije.
28.02.2024.
Kako društvena poduzeća mogu besprijekorno digitalizirati svoje operacije ponovne upotrebe?
Projekt DigiSocCirc otkrio je zlatni rudnik preporuka o tome kako digitalizacija za ponovnu upotrebu može biti uspješna!
Osigurajte uspjeh svog tima nudeći inkluzivne personalizirane programe razvoja digitalnih vještina.
- Izgradite (peer-to-peer) platforme za razmjenu informacija i dijeljenje najboljih praksi! Redovite i strukturirane razmjene mogu vam pomoći da ostanete u tijeku s najnovijim trendovima i učite iz iskustava drugih.
- Udružite snage s poduzećima istomišljenika kroz strateška partnerstva! Ne samo da ova partnerstva mogu podržati vašu digitalnu tranziciju, već vam mogu otvoriti i vrata za privatnu nabavu i prilike za društveno odgovorno poslovanje (CSR).
- Razmotrite implementaciju programa planiranja resursa poduzeća! S ovim moćnim alatom možete poboljšati upravljanje, učinkovitije nadzirati operacije i pojednostaviti računovodstvo zaliha kao nikada prije.
Provjerite izvješće o nalazima i pristupite cjelovitom popisu preporuka za socijalna poduzeća.
15.04.2024.
Kružno gospodarstvo dobiva sve više maha na globalnoj razini, a time i na potrebi za digitalizacijom.
Ali kako društvena poduzeća mogu osigurati lokalna, uključiva radna mjesta u kružnom gospodarstvu za ljude iz ranjivih skupina s ograničenim digitalnim vještinama?
RREUSE nas je odlučio predstaviti kao partnera projekta DigiSocCirc iz Hrvatske i člana RREUSE mreže koji čini upravo to.
Imamo integrirane digitalne sustave za poboljšanje operacija ponovne upotrebe, poboljšanje raspodjele resursa i procjenu društvenog i ekološkog utjecaja svojih aktivnosti, ali i pažljiv pristup digitalizaciji očuvanjem ručnih procesa kao što su sortiranje, priprema za ponovnu upotrebu, recikliranje i pakiranje kako bi se osigurala inkluzivnost.
”Uspostavljajući ravnotežu između digitalizacije i predanosti svojoj društvenoj misiji, Humana Nova prednjači u stvaranju uključivih i održivih rješenja za kružno gospodarstvo.” – pišu o nama iz RREUSEa.
Saznajte više o našoj studiji slučaja, vještinama i društvenom utjecaju operacija digitalizacije u sklopu serije studija slučaja za projekt DigiSocCirc.
21.05.2024.
Za prilagodbu digitalnim trendovima i promjenjivom ponašanju potrošača, društvena poduzeća u sektoru ponovne upotrebe su krenuli u digitalizaciju svojih usluga usmjerenih na kupce, kao što su e-trgovina i online karte njihovih trgovina.
Naše najnovije izvješće DigiSocCirc otkriva prednosti i izazove ove digitalne transformacije i njegov duboki utjecaj na operativne strategije društvenih poduzeća.
Evo kratkog pregleda naših otkrića:
- Pružanjem digitalne i nedigitalne obuke relevantne za proces digitalizacije, zaposlenici mogu poboljšati svoje vještine i mogućnost zapošljavanja.
- AI također može smanjiti prag vještina zaposlenika, a pritom pomaže društvena poduzeća ubrzavaju radne procese.
- Partnerstva s glavnim poduzećima nude rješenje za obje strane pružajući izgradnju kapaciteta mogućnosti i resurse za društvena poduzeća, preusmjeravajući otpad koji proizvode poduzeća od odlagališta i ispunjavanju ciljeva društveno odgovornog poslovanja.
- Kombiniranje napora između različitih društvenih poduzeća i korištenje zajedničkih digitalnih platformi omogućuje dopiranje do šire geografske publike. Ovaj zajednički napor nudi širi raspon rabljenih proizvoda i usluga, čime se povećava ukupna vidljivost.
Da biste saznali više o digitalnim i društvenim trendovima u uslugama usmjerenim na korisnike, istražite naše izvješće o nalazima.
25. 7. 2024:
U okviru projekta DigiSocCirc koji Humana Nova provodi u suradnji sa europskim partnerima nastao je dokument Final Report.
Projekt DigiSocCirc, čiji je nositelj mreža RREUSE uz još 5 partnera iz različitih EU zemalja prikazuje kako društvena poduzeća mogu postići svoje društvene ciljeve kroz digitalizaciju operacija ponovne uporabe. Humana Nova je u svoje poslovanje uvela digitalne sustave kako bi optimizirala procese, poboljšala preraspodjelu resursa, ali vodi računa i o balansu između digitalnih i manualnih procesa, jer upravo taj balans osigurava radnu integraciju, inkluziju i doprinosi zapošljavanju osoba s invaliditetom i marginaliziranih skupina.
U okviru projekta jedan od zadataka je izrada završnog izvješća. Samo izvješće napisano je na engleskom jeziku, a svatko od partnera ima dužnost prevesti ga na svoj jezik, kako bi se osigurala pristupačnost dokumenta na nacionalnoj razini i nadahnula druga društvena poduzeća na implementaciju digitalnih sustava i alata.
Dokument sadrži ukupno 7000 riječi.
Konačan rok za prijevod i editiranje je 22.08.2024., tako da do 21.8. trebamo konačan dokument.
Sve zainteresirane pozivamo da pošalju ponudu u što kraćem roku, kako bi mogli odabrati prihvatljivu ponudu.
Ukoliko postoje nekakve nejasnoće, stojimo Vam na raspolaganju.
1.9.2024.
Studije slučaja: Objavljeni videi koji predstavljaju društvena poduzeća i njihove digitalne inovacije!
1.10.2024.
Izašao je video završne konferencije projekta DigiSocCirc!
12. rujna RREUSE je okupio projektne partnere, predstavnike društvenih poduzeća, kreatore politika, digitalne stručnjake i nevladine organizacije kako bismo svi zajedno duboko zaronili u mogućnosti i izazove digitalizacije za kružna društvena poduzeća.
Rasprave su se vodile oko bitne uloge digitalne transformacije za društvena poduzeća u sektoru ponovne uporabe, istražujući kako digitalni alati mogu osnažiti te organizacije da povećaju svoj utjecaj.
U središtu rasprave bila su kritična pitanja: Zašto je digitalizacija važna za društvena poduzeća aktivna u ponovnoj uporabi? Kako možemo osigurati da digitalna budućnost Europe bude društvena i kružna?
Te su teme obrađivane kroz stručna izlaganja, panel rasprave i interaktivne debate.
Želite li saznati više? Pogledajte video konferencije!