Skip to content

KONFERENCIJA O KRUŽNOM GOSPODARSTVU I SASTANAK PARTNERA PROJEKTA DECIDE U TÂRGU MUREȘU

Dana 6. i 7. svibnja 2025., partneri projekta DECIDE – Digitalne usluge za kružno gospodarstvo okupili su se u T“rgu Mureșu u Rumunjskoj na dva velika događaja: međunarodnoj konferenciji i partnerskom sastanku Perioda 3. Događaje su organizirali UMFST G.E. Palade iz T“rgu Mureșa i Udruga bivših studenata Sveučilišta Petru Maior, uz podršku glavnog partnera projekta, ZD.BB GmbH.

Slika 1: Međunarodna konferencija projekta DECIDE. Autorska prava: TICM

Međunarodna konferencija – „Digitalni skok u kružno gospodarstvo“

Konferencija pod nazivom „Digitalni skok u kružno gospodarstvo: Otključavanje potencijala za zeleniju dunavsku regiju“ okupila je projektne partnere, institucionalne dionike, lokalne vlasti, studente i regionalne aktere kako bi istražili kako digitalne inovacije mogu ubrzati kružnu transformaciju u dunavskoj regiji.

Slika 2: Pozdravni govor Severine Dommer, voditeljice projekta DECIDE. Autorska prava: TICM

Događaj je otvoren glavnim govorom domaćina, ističući potencijal regije da predvodi prijelaz prema održivosti. Središnja poruka bila je da kružno gospodarstvo nije samo ekološki imperativ – ono je i put prema konkurentnosti, ekonomskoj otpornosti i društvenom prosperitetu.

Tijekom kongresa, razni govornici predstavili su digitalne alate DECIDE-a za identifikaciju i vizualizaciju kružnih lanaca vrijednosti poput Generatora lanca vrijednosti. Nadalje, sudionici su dobili uvid u nacionalne pilot aplikacije i međusektorsku suradnju. Govornici su naglasili važnost stvaranja ekosustava koji podržavaju mala i srednja poduzeća (MSP) u usvajanju kružnih poslovnih modela – i proširenja uspješnih praksi na druge regije EU i šire.

Slika 3: Konferenciji su prisustvovali projektni partneri, Erasmus studenti i lokalni dionici. Autorska prava: TICM

Na kraju konferencije provedena je anketa među vanjskim sudionicima kako bi se prikupila njihova mišljenja o glavnim prilikama i izazovima u razvoju kružnog gospodarstva u dunavskoj regiji.

Rezultati su pokazali da sudionici vide snažan potencijal u praksama kružnog gospodarstva za poboljšanje učinkovitosti resursa, poticanje inovacija u dizajnu proizvoda i poslovnim modelima, stvaranje novih radnih mjesta i jačanje suradnje između akademske zajednice, poduzeća i javnog sektora. Uloga digitalnih alata u omogućavanju boljeg praćenja podataka i optimizacije lanca vrijednosti također je istaknuta kao ključni pokretač.

S druge strane, sudionici su identificirali nekoliko značajnih prepreka, uključujući nedostatak svijesti i obrazovanja o načelima kružnog gospodarstva, ograničene financijske poticaje i regulatornu podršku, otpor promjenama unutar organizacija, složenost provedbe – posebno za mala i srednja poduzeća – te nedovoljnu dostupnost podataka i međusektorsku koordinaciju.

Ovi nalazi pojačavaju relevantnost ciljeva projekta DECIDE i nude vrijedne smjernice za buduće aktivnosti. Konferencija je poslužila kao platforma za isticanje važnosti prekogranične suradnje, uloge javnih institucija i potrebe za pristupačnim, praktičnim digitalnim alatima za podršku zelenoj tranziciji malih i srednjih poduzeća.

Slika 4: Lokalni gostujući govornici predstavili su svoje projekte i ideje. Autorska prava: TICM

Sastanak partnera i praktične radionice: Dva dana suradnje i primijenjenog učenja

Nakon međunarodne konferencije, projekt DECIDE održao je svoj sastanak partnera za razdoblje 3 tijekom dva dana, počevši od poslijepodneva 6. svibnja do 7. svibnja. Izvorno osmišljene kao jednodnevna sesija, radionice za obuku trenera dobile su toliko pozitivne povratne informacije da su produžene na cijeli drugi dan.

Prvog dana sudionici su sudjelovali u scenariju radionice Fast-Forward, koji se usredotočio na simulaciju donošenja odluka i brzog planiranja za transformaciju kružnog poslovanja. Nadovezujući se na taj zamah, drugi dan bio je u potpunosti posvećen grupnom radu i praktičnom modeliranju.

Formirano je devet timova, a svaki je imao zadatak osmisliti poslovni model kružnog gospodarstva na temelju studije slučaja koja im je dodijeljena. Timovi su radili s elementima iz DECIDE Toolboxa, primjenjujući tehnike modeliranja koristeći dva osnovna alata: Vensim i ADOxx. Unutar tih okruženja istraživali su i razvijali dinamiku sustava, razmjenu vrijednosti i logiku poslovnih procesa koristeći metode poput e3value i BPMN, a svaki je primijenjen s odgovarajućim alatom.

Slika 5: Timovi su predstavili svoje ideje za kružno poslovanje. Autorska prava: TICM

Nakon završetka rada na modeliranju, timovi su predstavili svoje kružne poslovne modele ostalim projektnim partnerima. Radionica je završila sesijom međusobnog glasanja, gdje su sudionici odabrali najučinkovitiji i najinovativniji model, prepoznavši najuspješniji tim sesije.

Slika 6. Najbolji tim je dobio nagradu. Autorska prava: TICM

Dvodnevna radionica pružila je dinamičan prostor za praktično učenje, timski rad i dublje razumijevanje primjene DECIDE-ovih alata na stvarne izazove kružnog gospodarstva.

Kao dio službenog programa, domaćini iz T“rgu Mureșa pripremili su poseban kulturni trenutak kako bi proslavili tu prigodu. Vrhunac događaja bio je koncert studentskog orkestra, održan u čast dvije značajne prekretnice: 80 godina izvrsnosti sveučilišta u znanosti i sredine provedbe projekta DECIDE.

Kako bi se obilježio ovaj simbolični trenutak „poluvremena“ projekta, događaj je završio svečanom gestom – posebno dizajniranom tortom s temom DECIDE-a, podijeljenom u toploj i radosnoj atmosferi među svim sudionicima.

Slika 7: Sredina semestra projekta DECIDE proslavljena je ukusnom tortom. Autorska prava: ZD.BB GmbH/Diana Schwarz-Dermann

Događaj u T“rgu Mureșu potvrdio je snagu, predanost i zajedničku viziju DECIDE partnerstva dok ono samouvjereno kreće u drugu polovicu projekta.

TAGOVI:
HR