Skip to content

Projekt DECIDE ulazi u drugu fazu: Unapređenje inovacija kružnog gospodarstva u dunavskoj regiji

Projekt Digitalne usluge za kružno gospodarstvo – Alati za regionalne developere i mala i srednja poduzeća (DECIDE) završio je svoju prvu godinu provedbe u okviru programa Interreg Danube Region. Kao priznati vodeći projekt EUSDR-a 2024, DECIDE je postavio temelje za transformaciju kružnog gospodarstva u dunavskoj regiji razvojem inovativnih digitalnih alata za poslovno modeliranje kružnog gospodarstva i uspostavljanjem primjera najbolje prakse.

S projektom koji sada ulazi u svoju drugu polovicu, fokus se prebacuje s razvoja na provedbu i širenje. Sljedeće faze, koje traju do sredine 2026., usredotočit će se na finaliziranje DECIDE alata, validaciju njegovih komponenti i jačanje svijesti o kružnom gospodarstvu u dunavskoj regiji.

Slika 1: Partneri projekta DECIDE u pratnji kreatora politika, poduzetnika i drugih dionika na konferenciji projekta DECIDE održanoj u Böblingenu, 10. ožujka 2024. Autorska prava: Centar za digitalizaciju okruga Böblingen – ZD.BB GmbH

DECIDE je posvećen oblikovanju budućnosti inovacija kružnog gospodarstva u dunavskoj regiji iskorištavanjem digitalizacije, prijenosa znanja i međusektorske suradnje kako bi održivi poslovni modeli bili dostupni i skalabilni.

Prepoznat kao vodeći projekt EUSDR-a 2024. godine, projekt predstavlja stratešku inicijativu koja doprinosi sistemskim promjenama u regiji. Vodeći projekti odabrani su zbog svoje uloge u jačanju ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije, uz istovremeno promicanje održivosti i inovacija.

Slika 2. Certifikat o vodećoj inicijativi Dunavske strategije, autorska prava: ZD.BB GmbH

Dr. Claus Hoffmann, izvršni direktor tvrtke ZD.BB GmbH i glavni partner projekta DECIDE, podijelio je svoje mišljenje o nagradi:

„Priznanje naglašava stratešku važnost projekta DECIDE i ističe važan doprinos koji projekt daje kružnom gospodarstvu i održivom razvoju dunavske regije.“

Projekt DECIDE također je usko povezan s dvije ključne radne skupine EUSDR-a – Radnom skupinom za digitalni Dunav i Radnom skupinom za kružno gospodarstvo i biogospodarstvo – gdje partneri projekta DECIDE aktivno doprinose kao koordinatori.

Ključna postignuća u prvoj godini provedbe

Tijekom prve godine, DECIDE je uspješno dovršio nekoliko ključnih alata i istraživačkih aktivnosti. Transnacionalne i međusektorske najbolje prakse identificirane su, dokumentirane i modelirane korištenjem alata i metoda iz DECIDE alatnog seta, koji su već bili dostupni u ranoj fazi projekta:

–              Izvješće o zrelosti i analiza nedostataka – dubinska SWOT analiza koja identificira izazove, nedostatke u politikama i prilike za usvajanje kružnog gospodarstva u dunavskoj regiji.

–              Modeliranje poslovnih modela kružnog gospodarstva – fokusira se na sustavni razvoj poslovnih modela kružnog gospodarstva, rješavajući nedostatke u ekonomskoj evaluaciji i integriranim metodologijama modeliranja.

–              Generator lanca vrijednosti – platforma umjetne inteligencije temeljena na oblaku koja pomaže industrijama da identificiraju poslovne prilike kružnog gospodarstva i izgrade međusektorsku suradnju, integrirajući bazu podataka od 3,5 milijuna tvrtki.

–              30 platna poslovnih modela za poslovne modele kružnog gospodarstva – sastavljeno iz 10 zemalja u područjima hrane, ambalaže, tekstila, rabljenih baterija i pametnih gradova kako bi se pružilo dublje razumijevanje načina na koji se principi kružnog gospodarstva primjenjuju u praksi, ističući izazove, strategije i rezultate.

–              30 studija slučaja za najbolje prakse poslovnih modela kružnog gospodarstva – dokumentirano korištenjem 20-dimenzionalnog okvira razvijenog u sklopu projekta koji ispituje smanjenje, ponovnu upotrebu, recikliranje i ponovnu proizvodnju, a istovremeno mapira utjecaje lanca vrijednosti i skalabilnost.

–              Više od 20 primjera najbolje prakse za CEBM-ove – primjeri modela kružnog gospodarstva iz stvarnog svijeta koji koriste standardizirane predloške postera i prezentacija, koji su skalabilni i prilagodljivi svim sektorima i mogu se preuzeti s web stranice DECIDE.

Zajednički rad partnerstva značajno doprinosi postizanju rezultata i ishoda projekta.

Uključivanje regije: Konferencije i razmjena znanja

Kako bi se potaknula suradnja i razmjena znanja, DECIDE je strateški uskladio konferencije sa sastancima partnera, maksimizirajući mogućnosti za angažman.

Događaji služe kao važne platforme za suradnju, pružajući partnerima projekta priliku da se usklade oko ključnih ciljeva i rasprave o koracima u razvoju alata i metodologija kružnog gospodarstva. Sastanke prate konferencije koje ističu važnost integriranja digitalizacije i praksi kružnog gospodarstva.

Slika 4: Jedna od radionica na kojoj su sudjelovali partneri projekta DECIDE tijekom sastanka partnera u Novom Sadu. Autorska prava: TICM

Pogled unaprijed: Od provedbe do širenja informacija

S postavljenim temeljima, DECIDE ulazi u svoju drugu polovicu s jasnim planom za nadogradnju uspjeha projekta. Fokus će sada biti na:

  • Razvoj i integriranje dodatnih komponenti u alatni okvir
  • Validacija komponenti DECIDE alatnog okvira kroz pilot aktivnosti
  • Dokumentiranje i analiza utjecaja pilot aplikacija
  • Razrada preporuka politika za rješavanje pravnih i ekonomskih prepreka
  • Jačanje prekogranične suradnje putem radnih skupina
  • Uključivanje poduzeća putem ciljanih radionica i sesija obuke
  • Povećanje vidljivosti projekta i poticanje angažmana kroz kontinuiranu komunikaciju

Budite dio tranzicije kružnog gospodarstva!

Projekt DECIDE podržava prijelaz prema održivijoj i resursno učinkovitijoj budućnosti u dunavskoj regiji. Bez obzira jeste li malo ili srednje poduzeće, kreator politike ili poduzetnik, možete imati koristi od naših alata, znanja i partnerstava razvijenih u okviru projekta.

TAGOVI:
HR