EDI GO projekt (Equality – jednakost , Diversity – različitost, Inclusion – inkluzija) od početka 2023. godine u suradnji s partnerima razvija resurse za ravnopravnije i inkluzivnije politike i prakse organizacija koje rade s mladima. Projekt je organizacije koje rade s mladima ovime htio podržati da preispitaju svoje EDI politike i prakse te prepoznaju postoji li prostor da budu (još) inkluzivnije.
Ovi resursi čijem razvoju je doprinijela i Humana Nova svojim inkluzivnim praksama dostupni su u EDI GO Toolbox-u na mrežnoj stranici projekta i na mrežnoj stranici Foruma za slobodu odgoja.
- EDI SMJERNICE S PREPORUKAMA: OKVIR ZA UVOĐENJE JEDNAKOSTI, RAZLIČITOSTI I INKLUZIJE U ORGANIZACIJE. Ova je publikacija strukturirana kao niz preporuka kako unaprijediti EDI politike i prakse u okviru pet organizacijskih dimenzija: vodstvo, fizički prostor, stavovi i odnosi, zajednica i partnerstva te izravan rad s mladim ljudima. Uz preporuke, navedeni su i ciljevi te očekivani ishodi, kao i primjeri dobre prakse iz organizacija u pet zemalja.
- EDI ALAT ZA SAMOVREDNOVANJE EDI praksi u organizacijama dostupan je kao zaseban dokument te na kraju svake dimenzije unutar dokumenta Smjernica. Zamišljen je kao upitnik pomoću kojeg će djelatnici:e organizacija moći evaluirati primjenjuju li se u njihovoj organizaciji dobre prakse u svakoj od 5 dimenzija. Alat za samovrednovanje pomaže u utvrđivanju prostora za unaprjeđenje organizacija u pojedinim područjima.
- EDI GO SMJERNICE ZA INKLUZIVN(IJ)I JEZIK razvijene su kao odgovor na česte situacije kada se pitamo je li neku riječ u redu koristiti te kako ne isključiti ili „utišati” nekog određenim jezičnim odabirima. Ove se Smjernice sastoje od pojmovnika koji sadrži riječi vezane uz (ne)ravnopravnost i (ne)inkluzivnosti s ciljem boljeg upoznavanja s tim pojmovima. Nadalje, navedeni su principi inkluzivnog jezika, sugestije koje termine izbjegavati, koje koristiti i zašto te preporuke za korištenje inkluzivnog jezika u organizacijskim okolnostima.