Većina ljudi prilikom odabira odjeće ne vodi brigu o materijalima, već više razmišlja o cijeni, kroju, boji ili nekoj drugoj sličnoj značajki. Ipak, važnost vrste materijala veća je nego što možemo na prvu zamisliti, kako za nas, tako i za okoliš.
U dodiru smo s tekstilom bez prestanka, a njegove čestice su posvuda i definitivno bismo o tome kakav efekt neki materijal može imati na kožu i zdravlje trebali voditi računa. Kao savjesni kupci, trebali bismo razmišljati i o efektu koji taj materijal ima na okoliš ili društvo.
O čemu od navedenog prilikom kupnje tekstila ti vodiš računa?
Marimo li o tome kakav utjecaj tekstilni materijali imaju na okoliš?
Jednom kada proizvod stigne do potrošača, na njemu ne piše sve što je bilo potrebno da bi on nastao. Rijetko se kada to i zapitamo.
Jeste li npr. znali da poseban problem stvaraju tekstilni materijali od sintetičkih vlakana kao što je poliester i da se jednim pranjem takvog materijala ispušta cca 700 tisuća mikroplastičnih vlakana koja završavaju u prehrambenom lancu? Osim toga, oni su teško razgradivi, a njihova proizvodnja povećava emisiju ugljičnog dioksida te zbog korištenja različitih kemikalija štetno utječe na ekosustave i ljudsko zdravlje.
Osim na okoliš, a ujedno samim time na zdravlje općenito, ovi materijali mogu štetno utjecati i na kožu. Ne omogućavaju koži da diše, što može uzrokovati iritacije i osipe, a kemikalije koje se koriste u proizvodnji mogu izazvati alergije. Naravno, oni zbog nekih svojih značajki imaju brojne prednosti, no zbog svih je ovih razloga preporučljivo je ograničiti njihovu upotrebu.
Alternativa ovim materijalima je pamuk, a mi biramo eko certificirani pamuk te se u svojoj proizvodnji vodimo načelima održive proizvodnje koja uključuju lokalnu nabavu, odnosno nabavu od lokalnih dobavljača, korištenje eko certificiranog pamuka te šivanje uz maksimalno iskorištavanje materijala. Potonje uključuje i upotrebu ostataka od krojenja u proizvodnji unikatnih odjevnih predmeta, korištenje ostataka u kreativnim radionicama o recikliranju tekstila i recikliranju.
Eko certificirani pamuk kao optimalna opcija
Eko certificirani pamuk (OEKO-TEX STANDARD 100) je testiran na štetne substance te se certificira kao neštetan za ljudsko zdravlje. Odabir tekstilnog materijala nije samo odabir toga kakav utjecaj on ima na okoliš, već i odabir toga kakav on utjecaj ima na naše zdravlje. Evo nekoliko značajki eko certificiranog pamuka.
Manji utjecaj na okoliš
Eko certificirani pamuk nema u sebi genetski modificiranih sjemenki, sintetičkih pesticida, herbicida i gnojiva, koji inače mogu zagađivati tlo i vodu te ubijati korisne insekte.
Bolji uvjeti za ljude u proizvodnji
Eko pamuk je i društveno odgovorniji. Radnici u proizvodnji ovog pamuka ne dolaze u kontakt s opasnim kemikalijama, što smanjuje rizik od zdravstvenih problema koji su česti kod konvencionalne proizvodnje pamuka.
Eko certificirani pamuk je podrška pravednoj trgovini (Fair Trade) i uključuje pravedne uvjete rada, što doprinosi dobrobiti pojedinaca i ekonomskom razvoju lokalnih zajednica.
Nježniji za kožu i izdržljiviji u upotrebi
Eko certificirani pamuk je blaži za kožu jer ne sadrži ostatke kemikalija koje se koriste u konvencionalnom pamuku. To ga čini odličnim izborom, posebno za osobe s osjetljivom kožom ili alergijama. Mekoća eko certificiranog pamuka osjeti se na dodir, što nam naši kupci vrlo često ističu kao veliki plus kod asortimana koji kod nas kupuju.
Osim što svim spomenutim značajkama doprinosi održivijem izboru, izboru maksimalno doprinosii svojom izdržljivošću. Njegova nam kvaliteta omogućuje da proizvod koristimo duže.
Doprinos održivom razvoju
Kupovina proizvoda od eko certificiranog pamuka podržava održivu modu, smanjujući negativne učinke modnog sektora na okoliš. Odabir proizvoda od tog pamuka je mali, ali važan korak ka očuvanju okoliša i podršci etičnijem pristupu proizvodnji, ali i kvalitetniji te zdraviji izbor. Na taj način, eko certificirani pamuk ne samo da doprinosi smanjenju ekološkog otiska, nego i poboljšava uvjete života i zdravlja radnika te krajnjih korisnika.