Tekstilna industrija jedna je od najvećih industrija u svijetu, ali i jedan od najvećih zagađivača. Prema podacima Organizacije Ujedinjenih naroda (UN), ova industrija generira oko 92 milijuna tona otpada godišnje, a samo mali dio tog otpada se reciklira ili ponovno koristi.
Kada govorimo o tekstilnom otpadu, često mislimo na višak odjeće i tekstila koji je iz nekog razloga odbačen. To može biti ono što više ne koristimo jer je potrgano, premalo, preveliko, ne sviđa nam se…
Ali u tekstilni otpad svrstavaju se i viškovi u krojenju ili ostaci od krojenja, odnosno komadi tkanine i materijali koji ostaju nakon što se izrežu dijelovi potrebni za izradu odjeće ili drugih tekstilnih proizvoda. Ovaj otpad nastaje u svim fazama proizvodnje tekstila, od krojenja do završnih radova, te može uključivati i neiskorištene ili oštećene materijale.
Unatoč tome što se često smatraju neiskoristivima, mi znamo da mogu biti vrijedan resurs i važan dio održive proizvodnje te njihovo pravilno zbrinjavanje i upotreba mogu smanjiti količinu tekstila koja završi na odlagalištu. Dok veliki proizvođači odjeće svakodevno šivaju milijune identičnih ‘’krpica’’, mi smo odlučili koristiti ostatke od krojenja iz naše proizvodnje i stvarati unikate.
Što radimo s ostacima od krojenja?
U našoj šivaonici svakodnevno nastaje velik broj t-shirtica, duksica, platnenih vrećica koje prema broju i potrebi naručuju male, velike i srednje tvrtke za svoje potrebe – najčešće je riječ o merchandiseu. Materijali, naručeni prema stvarnoj potrebi, polažu se u slojevima, a krojni dijelovi nastaju prema načelima održive proizvodnje – trudeći se da čim više krojeva stane na položeni materijal. Ipak, dio materijala ostane, po rubovima krojnih slika ili kao završni dio bale. Viškove od krojenja sakupljamo i koristimo za:
- Šivanje i kreiranje unikatnih odjevnih predmeta koje prodajemo na webshopu.
- Kreativne radionice o recikliranju tekstila na kojima s polaznicima izrađujemo različite predmete
Kakve ostaci od krojenja imaju veze s globalnim ciljevima za održivi razvoj?
Globalni ciljevi za održivi razvoj (SDGs), usvojeni od strane UN-a 2015. godine, predstavljaju univerzalni poziv na akciju za okončanje siromaštva, zaštitu planete i osiguranje mira i prosperiteta za sve ljude do 2030. godine. Osim gospodarenja tekstilnim otpadom i održive proizvodnje, viškovi u krojenju koji ne završe na smeću, nego se koriste u daljnjim procesima direktno utječu na nekoliko od ovih ciljeva:
Cilj 12: Odgovorna potrošnja i proizvodnja
Ovaj cilj promiče održive obrasce potrošnje i proizvodnje, uključujući smanjenje količine otpada. Tekstilni otpad predstavlja veliki izazov za održivu potrošnju i proizvodnju, ali održiva proizvodnja i iskorištavanje viškova u krojenju mogu značajno doprinijeti ovome cilju jer direktno utječu na smanjenje količine otpada.
Cilj 13: Zaštita klime
Tekstilni otpad doprinosi emisiji stakleničkih plinova kada završi na odlagalištima, gdje se razgrađuje i emitira metan. Održivo upravljanje tekstilnim otpadom može smanjiti ove emisije i tako pomoći u borbi protiv klimatskih promjena. Svakom tekstilu kojem produžimo vijek trajanja te mu maksimalno odgodimo put na odlagalište, korak je na putu za zaštitu klime.
Cilj 6: Čista voda i sanitarni uvjeti
Proizvodnja tekstila često uključuje korištenje velikih količina vode i kemikalija koje mogu zagađivati vodne resurse. Smanjenje tekstilnog otpada može smanjiti potrebu za novim materijalima i tako smanjiti negativan utjecaj na vodu. Između ostalog, iskorištavanje svog tekstila koji uđe u našu proizvodnju, ima za cilj smanjiti potrošnju resursa za proizvodnju novog.
Cilj 8: Dostojanstven rad i ekonomski rast
Promicanje kružne ekonomije u tekstilnoj industriji može stvoriti nova radna mjesta u sektorima recikliranja i ponovne uporabe, i to za marginalizirane skupine ljudi. Upravo to je i naš cilj koji smo, kao društveno poduzeće, od samog početka zapisali u naše temelje. Takva zapošljavanja doprinose gospodarskom rastu i osiguravaju dostojanstven rad za mnoge ljude. Sakupljanje viškova u krojenju i zero-waste proizvodnja daju prostora i posla našim zaposlenicima.
Viškovi u krojenju kao poticaj na inovacije u dizajnu
Održiva proizvodnja, upcycle i upotreba viškova u krojenju mogu iznjedriti prave inovacije u dizajnu. Inovativan pristup koji nastoji minimizirati otpad, nerijetko stvara unikate te dopušta kreacije koje progovaraju o važnosti održive proizvodnje. Dok veliki proizvođači odjeće svakodnevno šivaju milijune identičnih ‘’krpica’’, mi smo odlučili koristiti ostatke od krojenja iz naše proizvodnje i stvarati unikate.
Primjer proizvoda koji je u potpunosti nastao iz ostataka od krojenja jesu redizajnirane t-shirt majice.
Budući da materijal ne naručujemo nego koristimo ono što je ostalo iz proizvodnje, boje majici su različite i nisu birane prema nikakvim drugim kriterijima nego prema tome što je ostalo od materijala na raspolaganju. Trakica tekstila, tzv. resla uvijek ima u šarenim bojama, pa te t-shirtice ukrašavamo unikatnim aplikacijama. Ovog smo proljeća kroz njih ispričali priču o leptirima plavcima, koju smo predstavili i na reviji u Zagrebu.
O štetnosti tekstila i prekomjernoj proizvodnji potrebno je stalno govoriti
Kada govorimo o tekstilnoj industriji kao zagađivaču, ne govorimo samo o štetnosti tekstila, već i o prekomjernoj proizvodnji.
Jeste li znali da je npr. 4-9 % tekstila završilo u smeću prije nego što je uopće poslužilo svojoj svrsi?
Edukacija potrošača i proizvođača o važnosti održivog upravljanja tekstilnim otpadom, ali i o savjesnoj i odgovornoj kupovini može promijeniti obrasce ponašanja i smanjiti količinu otpada. Kampanje podizanja svijesti i programi obrazovanja mogu pomoći u promicanju održive mode. Dizajneri mogu igrati ključnu ulogu u smanjenju tekstilnog otpada kroz inovativne pristupe dizajnu koji minimiziraju otpad, poput “zero-waste” tehnika krojenja koje maksimalno koriste tkaninu ili pak kroz upotrebu ostataka od krojenja.
S edukacijom želimo početi od najmanjih nogu, pa u suradnji sa školama i vrtićima provodimo Kreativne radionice o recikliranju tekstila na kojima koristimo viškove u krojenju za izradu ukrasa ili drugih uporabnih predmeta. Ove radionice obožavaju i odrasli, pa ih tako održavamo i u privatnim tvrtkama i drugim kolektivima.
Također, ove smo godine nekoliko vreća ostataka od krojenja i donirali, i to npr. za hvalevrijednu akciju u kojoj su se izrađivale igračke za pse – projekt Šapa humanitarnosti.
Zaključak
Ostaci od krojenja mogu predstavljati značajan ekološki izazov, ali i priliku za promicanje održivosti u tekstilnoj industriji. Povezivanjem upravljanja tekstilnim otpadom s Globalnim ciljevima za održivi razvoj, možemo postići značajan napredak u smanjenju otpada, zaštiti okoliša i promicanju održivog gospodarskog rasta. Kroz recikliranje, inovacije i edukaciju, tekstilna industrija može postati primjer održivog poslovanja i doprinijeti globalnim naporima za održivu budućnost.