Search
Close this search box.

Projekt DigiSocCirc ima za cilj podržati, optimizirati i ubrzati aktivnu ulogu društvenih kružnih poduzeća u digitalnoj eri, povećavajući njihov društveni i ekološki utjecaj. Partneri na projektu zajednički će raspravljati o glavnim trendovima, prijetnjama i prilikama, s ciljem identificiranja potreba za obukom koja povećava vještine i zapošljivost u sektoru. Razvit će se planovi za kružna i društvena poduzeća kako bi se prihvatili digitalni alati, omogućila obuka u digitalnim vještinama i povećao njihov učinak. Projekt stavlja snažan naglasak na poticanje uključivosti i pravednosti dvostruke zelene i digitalne tranzicije.

Rezultati projekta

Partneri konzorcija projekta

RREUSE

RE-Use Austrija

Ateliere Fara Frontiere (AFF, Rumunjska) 

Humana Nova (Hrvatska)

Branchevereniging Kringloop Nederland (BKN, Nizozemska)

Re-Use Deutschland (Njemačka)

Kierrätyskeskus (Finska)

Asociación Española de Recuperadores de Economía Social y Solidaria (AERESS, Španjolska)

ENVIE (Francuska)

Emmaus Europa

POVEZANE VIJESTI:

27.11.2023. Uzbudljivi update od DigiSocCirc projekta!

15 i 16. studenog konzorcij projekta DigiSocCirc okupio se u San Sebastianu (Španjolska) na svom prvom osobnom sastanku! Tijekom naše interaktivne radionice istražili smo raskrižje društvenih poduzeća i digitalnog krajolika u kružnom gospodarstvu kroz zajedničko istraživanje.

Tijekom naših razgovora, partneri su se bavili najnovijim digitalnim i društvenim trendovima u digitalizaciji operacija ponovne upotrebe kao što su sortiranje, prikupljanje, logistika i sljedivost. Naglasili su da je prekogranični rad ključan za uspjeh te da bi društvena poduzeća trebala prednjačiti u digitalizaciji operacija ponovne upotrebe. Neki od ključnih naglasaka njihove rasprave su:

Iako su nove tehnologije ključne za tranziciju, ne smijemo zaboraviti društvenu stranu! Ključno je osnažiti pojedince vještinama i kompetencijama kako bi napredovali u okruženju prilagođenom njihovim potrebama i potencijalima.

Zahvalni smo na financiranju programa Europskog socijalnog fonda Plus (ESF+) koji je sve omogućio.

Pratite nas za više novosti dok nastavljamo preoblikovati digitalni krajolik!

24.01.2024. Osnaživanje društvenih poduzeća kroz digitalizaciju!

Digitalizacija nije samo trend; to je promjena pravila za društvena poduzeća u operacijama ponovne upotrebe. Ova ključna prilika nudi poboljšanu učinkovitost, relevantnost i vidljivost, vitalnu za promicanje kružnog gospodarstva i društvene uključenosti.

Da biste saznali više o digitalnim i društvenim trendovima u operacijama ponovne upotrebe društvenih poduzeća, istražite naše izvješće o nalazima na web stranici RREUSE.

Istraživanje je provedeno u sklopu projekta DigiSocCirc, financiranog iz programa Europskog socijalnog fonda Plus (ESF+) Europske unije.

28.02.2024.

Kako društvena poduzeća mogu besprijekorno digitalizirati svoje operacije ponovne upotrebe?

Projekt DigiSocCirc otkrio je zlatni rudnik preporuka o tome kako digitalizacija za ponovnu upotrebu može biti uspješna!

Osigurajte uspjeh svog tima nudeći inkluzivne personalizirane programe razvoja digitalnih vještina.

Provjerite izvješće o nalazima i pristupite cjelovitom popisu preporuka za socijalna poduzeća.

10.04.2024.

Digitalizacija mijenja način poslovanja poduzeća, i društvena poduzeća nisu iznimka.

Međutim, digitalizacija operacija ponovne upotrebe društvenih poduzeća mora biti uravnotežena s njihovom društvenom misijom pružanja mogućnosti zapošljavanja i osposobljavanja za osobe iz ranjivih skupina.

Naš član i partner projekta #DigiSocCirc, @BKN, mrežna udruga koja predstavlja 67 društvenih poduzeća i 250 trgovina za ponovnu upotrebu u Nizozemskoj, odličan je primjer kako društvena poduzeća mogu postići svoje društvene ciljeve, a istovremeno imaju koristi od digitalizacije svog poslovanja.

BKN koristi digitalni alat za praćenje utjecaja svojih članova na kružno gospodarstvo, društvenu uključenost i financije. To smanjuje radno opterećenje i omogućuje njihovim organizacijama članicama da se usredotoče na svoj krajnji cilj: pomoć osobama u nepovoljnom položaju da steknu nove vještine i približe se glavnom tržištu rada.

Osim toga, ova racionalizacija prikupljanja podataka i praćenja omogućila je BKN-u da postane glavni izvor informacija o nizozemskom sektoru ponovne upotrebe, podižući svijest o njegovoj važnosti i utječući na rasprave o politici.

Saznajte više o BKN studiji slučaja o vještinama i društvenom učinku operacija ponovne digitalizacije u sklopu niza studija slučaja za projekt DigiSocCirc.

15.04.2024.

Kružno gospodarstvo dobiva sve više maha na globalnoj razini, a time i na potrebi za digitalizacijom.

Ali kako društvena poduzeća mogu osigurati lokalna, uključiva radna mjesta u kružnom gospodarstvu za ljude iz ranjivih skupina s ograničenim digitalnim vještinama?

RREUSE nas je odlučio predstaviti kao partnera projekta DigiSocCirc iz Hrvatske i člana RREUSE mreže koji čini upravo to.

Imamo integrirane digitalne sustave za poboljšanje operacija ponovne upotrebe, poboljšanje raspodjele resursa i procjenu društvenog i ekološkog utjecaja svojih aktivnosti, ali i pažljiv pristup digitalizaciji očuvanjem ručnih procesa kao što su sortiranje, priprema za ponovnu upotrebu, recikliranje i pakiranje kako bi se osigurala inkluzivnost.

”Uspostavljajući ravnotežu između digitalizacije i predanosti svojoj društvenoj misiji, Humana Nova prednjači u stvaranju uključivih i održivih rješenja za kružno gospodarstvo.” – pišu o nama iz RREUSEa.

Saznajte više o našoj studiji slučaja, vještinama i društvenom utjecaju operacija digitalizacije u sklopu serije studija slučaja za projekt DigiSocCirc.

21.05.2024.

Za prilagodbu digitalnim trendovima i promjenjivom ponašanju potrošača, društvena poduzeća u sektoru ponovne upotrebe su krenuli u digitalizaciju svojih usluga usmjerenih na kupce, kao što su e-trgovina i online karte njihovih trgovina.

Naše najnovije izvješće DigiSocCirc otkriva prednosti i izazove ove digitalne transformacije i njegov duboki utjecaj na operativne strategije društvenih poduzeća.

Evo kratkog pregleda naših otkrića:

Da biste saznali više o digitalnim i društvenim trendovima u uslugama usmjerenim na korisnike, istražite naše izvješće o nalazima.

25.7.2024.

U okviru projekta DigiSocCirc koji Humana Nova provodi u suradnji sa europskim partnerima nastao je dokument Final Report.

Projekt DigiSocCirc, čiji je nositelj mreža RREUSE uz još 5 partnera iz različitih EU zemalja prikazuje kako društvena poduzeća mogu postići svoje društvene ciljeve kroz digitalizaciju operacija ponovne uporabe. Humana Nova je u svoje poslovanje uvela digitalne sustave kako bi optimizirala procese, poboljšala preraspodjelu resursa, ali vodi računa i o balansu između digitalnih i manualnih procesa, jer upravo taj balans osigurava radnu integraciju, inkluziju i doprinosi zapošljavanju osoba s invaliditetom i marginaliziranih skupina.

U okviru projekta jedan od zadataka je izrada završnog izvješća. Samo izvješće napisano je na engleskom jeziku, a svatko od partnera ima dužnost prevesti ga na svoj jezik, kako bi se osigurala pristupačnost dokumenta na nacionalnoj razini i nadahnula druga društvena poduzeća na implementaciju digitalnih sustava i alata.

Dokument sadrži ukupno 7000 riječi.

Konačan rok za prijevod i editiranje je 22.08.2024., tako da do 21.8. trebamo konačan dokument.

Sve zainteresirane pozivamo da pošalju ponudu u što kraćem roku, kako bi mogli odabrati prihvatljivu ponudu.

Ukoliko postoje nekakve nejasnoće, stojimo Vam na raspolaganju.

6.8.2024.

Kako bi pojava alata pokretanih umjetnom inteligencijom mogla potaknuti aktivnosti društvenih poduzeća u kružnom gospodarstvu?

Recycling Börsen e.V, član naših projektnih partnera Re-use Deutschland, ima dio odgovora! Oni predvode razvoj aplikacije pokretane umjetnom inteligencijom, kao dio konzorcija, s izvanrednom svrhom – pojednostavljenjem prepoznavanja malih električnih uređaja.

Ova revolucionarna aplikacija ne samo da pojednostavljuje postupak doniranja za pojedince, već se također bavi zajedničkim izazovom s kojim se suočavaju društvena poduzeća – nedostatkom stručnog osoblja i visokim stopama fluktuacije.

Koristeći AI tehnologiju, aplikacija značajno poboljšava točnost procesa sortiranja. To osoblju omogućuje učinkovito identificiranje i kategorizaciju malih električnih uređaja za višekratnu upotrebu i točnu procjenu njihove mogućnosti popravka.

Rezultat? Poboljšano sortiranje i određivanje cijena doniranih predmeta, doprinoseći učinkovitijem i održivijem kružnom gospodarstvu.

Pridružite nam se na završnoj konferenciji DigiSocCirc 12. rujna kako biste otkrili više o inicijativama koje ubrzavaju digitalnu tranziciju društvenih poduzeća u sektoru ponovne upotrebe.

13.8.2024.

U današnjem tehnološkom krajoliku koji se brzo razvija, razvoj digitalnih alata nudi brojne prednosti društvenim poduzećima. Jedna od ključnih prednosti je mogućnost prikupljanja vrijednih podataka.

Naš projektni partner, @BKN, već više od desetljeća prednjači u iskorištavanju digitalizacije za praćenje i prikupljanje podataka o utjecaju svojih članova na kružno gospodarstvo, društvenu uključenost i financije.

Prikupljanjem informacija putem usklađenog i jedinstvenog sustava praćenja aktivnosti ponovne upotrebe, pojednostavili su proces i izgradili snažne baze podataka, što im omogućuje da steknu više uvida.

Ovo vrijedno znanje osnažilo je mrežu da učinkovito prikaže značaj kružnih društvenih poduzeća u Nizozemskoj dionicima na lokalnoj i nacionalnoj razini.

Zanima li vas kako digitalizacija može iskoristiti potencijal društvenih poduzeća? Pridružite nam se na našoj nadolazećoj konferenciji 12. rujna!

28.8.2024.

Sposobnost radnika da steknu digitalne vještine ima duboke društvene implikacije jer otvara vrata kontinuiranom razvoju vještina i pristupu novim mogućnostima zapošljavanja.

Naš projektni partner, @Kierrätyskeskus, igra vitalnu ulogu u ovom nastojanju osnaživanjem pojedinaca iz nepovoljnog položaja da poboljšaju svoju zapošljivost kroz prilagođeno vodstvo i obuku. Rješavanjem specifičnih potreba, Kierrätyskeskus olakšava tim pojedincima njegovanje bitnih digitalnih vještina za prelazak na novi posao i jačanje samopouzdanja.

Zahvaljujući ovoj inicijativi, društveno poduzeće ne samo da premošćuje digitalni jaz, već i jača svoju učinkovitost, komunikaciju i bazu vještina, stvarajući scenarij u kojem svi pobjeđuju!

Zanima vas kako digitalizacija može otključati puni potencijal društvenih poduzeća? Ne propustite našu konferenciju 12. rujna!

1.9.2024.

Studije slučaja: Objavljeni videi koji predstavljaju društvena poduzeća i njihove digitalne inovacije!

1.10.2024.

Izašao je video završne konferencije projekta DigiSocCirc!

👥 12. rujna RREUSE je okupio projektne partnere, predstavnike društvenih poduzeća, kreatore politika, digitalne stručnjake i nevladine organizacije kako bismo svi zajedno duboko zaronili u mogućnosti i izazove digitalizacije za kružna društvena poduzeća.

Rasprave su se vodile oko bitne uloge digitalne transformacije za društvena poduzeća u sektoru ponovne uporabe, istražujući kako digitalni alati mogu osnažiti te organizacije da povećaju svoj utjecaj. 📈

U središtu rasprave bila su kritična pitanja: Zašto je digitalizacija važna za društvena poduzeća aktivna u ponovnoj uporabi? Kako možemo osigurati da digitalna budućnost Europe bude društvena i kružna? 🔄

Te su teme obrađivane kroz stručna izlaganja, panel rasprave i interaktivne debate.

Želite li saznati više? 🎥 Pogledajte video konferencije!👇

7.10.2024.

Finalno izvješće projekta DigiSocCirc

Finalno izvješće projekta DigiSocCirc – Digitalna era društvenih i kružnih poduzeća: trendovi, prilike i budući plan je objavljeno. Izvješće je objavljeno na web stranici RREUSE-a na 6 jezika, nakon što ga je odobrila Europska komisija.

Objavljen je report i na hrvatskom jeziku


		
			
Skip to content